• 02 MAJA 15

  Bezpiecznie na rowerze…

  W dniu 29 kwietnia 2015 r. w Publicznym Gimnazjum w Szczercowie odbył się etap Powiatowy Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Celem turnieju było podnoszenie kultury motoryzacyjnej społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa drogowego, w tym bezpieczeństwa młodzieży szkolnej poprzez: popularyzowanie przepisów i zasad bezpieczeństwa poruszania się po drogach, kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu, popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.  W turnieju tym wzięło udział 9 szkół podstawowych z rejonu powiatu bełchatowskiego. Reprezentacja szkoły została wyłoniona w drodze eliminacji szkolnych przeprowadzonych wśród uczniów klasy VI. Naszą szkołę  reprezentowali: Konrad Pulwert, Marcel Kozłowski, Daniel Jędrzejewski i Kinga Przybyło (rezerwowa).  Przygotowaniem i opieką w czasie turnieju zajęła się Małgorzata Jegier. Na czas turnieju grupa wylosowała 3 miejsce (kolejność w zawodach praktycznych).

  Turniej miał charakter wieloetapowy tzn.:

  • teoretyczny – odpowiedzi na pytania testowe (2o pytań – przepisy ogólne i 10 krzyżówek drogowych) – najlepiej napisał Konrad Pulwert
  • praktyczny – jazda sprawnościowa po torze przeszkód ( za nieprawidłowe  przejechanie toru  punkty zdobyte w turnieju teoretycznym były odejmowane) – najlepiej przejechał Daniel Jędrzejewski.

  W tegorocznym turnieju tor przeszkód składał się z 8 elementów tzn. slalom z ograniczeniem, tarka, kwadrat, slalom kółkowy, przewożenie przedmiotu, równoważnia, łezka, kontrolowane zatrzymanie. Najwięcej trudności sprawiał uczestnikom slalom z ograniczeniem i łezka. Umiejętności uczestników były na bardzo wysokim poziomie. Mimo że nasza drużyna nie zajęła miejsca na podium, wszyscy wiele się nauczyli i doskonale się bawili. Każdy z uczestników otrzymał upominek w postaci światełek do roweru.

  Opr. Małgorzata Jegier