• 01 KWI 19
  Solidarność. Podaj dalej! – wysyłaliśmy pocztówki!

  Solidarność. Podaj dalej! – wysyłaliśmy pocztówki!

  Ponad 200 kartek pocztowych z przekazem solidarnościowym wysłali uczniowie z naszej szkoły. Pocztówki trafią do wybranych, nieznajomych adresatów w Polsce i zagranicą.

  Akcja jest organizowana w ramach międzynarodowego programu Solidarność. Podaj dalej!, który w Polsce prowadzi Fundacja Szkoła z Klasą. Równolegle akcja toczy się we Francji, Hiszpanii i Chorwacji. Punktem kulminacyjnym jest wysyłka kartek, która odbyła się w okolicy 21 marca – Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją i Rasizmem.  Pierwszą odsłonę akcja miała w zeszłym roku; uczniowie z całego kraju wysłali wtedy 700 pocztówek.

  W naszej szkole uczniowie klas II – VIII pod kierunkiem nauczycieli: Małgorzaty Jegier, Agnieszki Madejczyk, Małgorzaty Cybulskiej – Berencz i Marzeny Starosteckiej brali udział w zajęciach uczących tolerancji, spojrzenia na stereotypy, uprzedzenia i dyskryminację. Uczniowie zostali wcześniej przygotowani do wysyłania kartek. Pracowali ze swoimi nauczycielami ze zdjęciami, zrobionymi przez fotografów z różnych krajów europejskich, które znajdują się na pocztówkach. Analizowali i interpretowali fotografie, poznawali kontekst ich powstania. zobacz_zdjęcia. Następnie wzięli udział w warsztatach pisarskich, na których ćwiczyli redakcję tekstu. Wypisując kartki, dzieci dzieliły się swoimi przemyśleniami. Każdy mógł wybrać z dostępnych pocztówek tyle ile potrzebuje do wysłania do losowo wybranych osób. Wykorzystując zasoby internetu uczniowie szukają adresatów swoich pocztówek – najczęściej są to inne szkoły, osoby publiczne i prywatne.

  Każda pocztówka będzie niosła podwójny przekaz – z jednej strony przez zdjęcie na kartce, z drugiej – dzięki osobistej wiadomości napisanej przez ucznia. Młodzi nadawcy liczą, że dostaną odpowiedzi na wysłane pocztówki…

  Dziękujemy wszystkim za udział w akcji:)

  Koordynator akcji w szkole: Małgorzata Jegier

   https://www.szkolazklasa.org.pl/programy/solidarnosc-podajdalej

  Opracowanie: Małgorzata Jegier