• 15 LIS 19

  Święto Niepodległości w naszej szkole

  Tradycyjnie w listopadzie cała społeczność szkolna wzięła udział w uroczystej akademii poświęconej 101. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

                Zgromadzeni na sali gimnastycznej uczniowie i nauczyciele obejrzeli krótkie przedstawienie w wykonaniu uczniów klas: Va, Vb, Via i VIb (uczestników koła polonistycznego), przygotowane w formie lekcji muzealnej. Zebrani w muzeum państwowości polskiej uczniowie wykazywali się niezwykłą ignorancją wobec dawnych czasów, poddając w wątpliwość sens nauki historii. Zachowanie to spowodowało lawinę niezwykłych zdarzeń – przy dźwięku grzmotu z wiszących na ścianach obrazów zeszły postacie, takie jak dama oraz dziadek i babcia, a tym samym cofnęliśmy się w czasie. Oburzeni przedstawiciele dawnych czasów przywoływali kolejne daty z historii Polski, które to sprawiły, że najpierw straciliśmy nasz kraj, by na koniec wywalczyć jego ponowną obecność na mapach świata. Widzieliśmy zaborców, którzy rozszarpali nasz kraj na części, żołnierzy, którzy walczyli o wolność, a także zwykłe osoby, które przez cały czas zaborów w sercu i mowie pielęgnowały Polskę. Zwieńczeniem występu stały się słowa: „Przecież gdyby nie oni… Polski nie byłoby w Europie, nie byłoby nas dzisiaj tutaj…”.

                Piękne ukoronowanie akademii stanowiła wzruszająca piosenka „Polsko, kocham cię” oraz taniec z balonowymi serduszkami wypełnionymi helem w wykonaniu klas II. Wielkie poruszenie wywołało wypuszczenie przez dzieci baloników, symbolizujących serca Polaków, które w tym dniu łączą się w miłości do ojczyzny.

                Kolejnym punktem programu był konkurs na zaśpiewanie przez zespoły klasowe „Roty” Marii Konopnickiej. Chcieliśmy, aby ta piękna i podniosła pieśń, śpiewana przez pokolenia, dodająca wiary i nadziei Polakom w trudnych momentach historii naszej ojczyzny, pomagająca w zachowaniu tożsamości narodowej przez wieki, rozbrzmiała i w naszej szkole oraz stała się bliska współczesnej młodzieży. Wszyscy uczniowie z klas IV-VIII, do których skierowany był konkurs, przystąpili do niego z prawdziwym zaangażowaniem. Losowali zwrotki i prezentowali swoje wykonania przyozdobieni w biało-czerwone elementy czy małe flagi. Główne kryteria brane pod uwagę przy ocenie to: poprawne zaśpiewanie tekstu, zaangażowanie całej klasy oraz oryginalność i ciekawy wyraz artystyczny. Jury zdecydowało, że I miejsce należy się klasie VIII (wstęp do utworu zagrała na klarnecie uczennica Amelia Sujata, a uczniowie zaśpiewali wszystkie 3 zwrotki), II miejsce zajęła klasa VII, a trzecie – klasa Vb. Nagrodą był dzień bez pytania. :)

  Sądzimy, że dzięki tegorocznym obchodom tego niezwykle ważnego dla Polaków święta, nasi uczniowie zrozumieli znaczenie historii i patriotyzmu w życiu każdego z nas. I już nigdy nie zapytają: po co nam ta cała historia…? ;)  Fotorelacja w galerii.