• 18 GRU 19

  Żywa lekcja wiedzy o społeczeństwie…czyli Maraton Pisania Listów Amnesty International

  Już po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w międzynarodową akcję organizowaną przez Amnesty International – Maraton Pisania Listów. Tym razem uczniowie klasy VII i VIII mogli wyrazić swój protest wobec osób, których prawa są łamane.

  Maraton Pisania Listów jest największą akcją na rzecz praw człowieka. Odbywa się corocznie w weekend w okolicach 10 grudnia, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Akcja ta jest wydarzeniem o zasięgu globalnym.

  Celem Maratonu Pisania Listów jest wysłanie jak największej ilości listów i innych apeli (e-maili, faxów) do odpowiednich władz we wskazanych krajach, tak by skierować ich uwagę na naruszenia praw człowieka. Co roku listy pisane są w sprawie kilku lub kilkunastu osób, których prawa zostały złamane. Oprócz apelowania do władz, podczas Maratonu wysyłane są także listy solidarnościowe do osób lub społeczności, których prawa człowieka są naruszane.

  P.s. W tym roku w naszej szkole udało się napisać ponad 200 listów w obronie osób, których prawa człowieka są łamane. Bohaterowie i bohaterki Maratonu, w sprawie których pisane są listy, często odzyskują wolność lub ich sytuacja się poprawia.

  Michał Rejniak – szkolny historyk