Akcja Żonkile
Cyt.: „19 kwietnia 1943 roku warszawscy Żydzi podjęli walkę zbrojną z Niemcami. Powstańcy nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo. Kierowała nimi chęć odwetu na Niemcach, zadania wrogowi możliwie wysokich strat. Przede wszystkim wybierali jednak śmierć z bronią w ręku. Wobec perspektywy nieuchronnej zagłady nie chcieli ginąć biernie. Powstanie kwietniowe było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie”. – możemy przeczytać na stronie o powstaniu w getcie warszawskim
Dlaczego żółte żonkile? Żółte żonkile symbolizują pamięć o bohaterach Powstania w Getcie Warszawskim. To nie tylko okazja do nauki o historii, ale także do pokazania solidarności i szacunku dla tych, którzy walczyli o wolność, honor i przetrwanie w obliczu ekstremalnych warunków i brutalności okupacji . Nasza szkoła w tym roku po raz I przyłączyła się do tak zacnej akcji. Wychowawcy świetlicy z dostępnego na stronie muzeum wzornika wykonali ponad 200 sztuk papierowych żółtych żonkili. Duża liczba uczniów, jak i nauczycieli naszej szkoły w tym dniu miała przyczepionego żółtego kwiatka.
W tym dniu, pan Michał Rejniak podczas lekcji historii, przybliżył uczniom temat Powstania w Getcie Warszawskim. Z kolei uczniowie młodszych klas obejrzeli "Pamięć drobinek" (Akcja Żonkile) Muzeum POLIN.