Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Bilet powrotny do biblioteki, czyli akcja czytelnicza dla klas I-III

Drodzy uczniowie klas I-III!

Nadszedł czas, gdy po długiej przerwie powróciliście nareszcie w mury szkoły. Większość z Was nie mogła się już tego doczekać. I nic w tym dziwnego, bowiem uczniowie klas II podczas dotychczasowej edukacji szkolnej prawie tyle samo czasu uczyli się zdalnie, co stacjonarnie… Pierwszaki natomiast były w szkole raptem 2 miesiące!

Dlatego chcemy w pewnym sensie cofnąć się do początku roku i zachęcić Was, najmłodszych uczniów, do powrotu do naszej szkolnej biblioteki.

Dla Was właśnie przygotowana została szczególna akcja czytelnicza, która ma na celu  na nowo przywitać Was w bibliotece i zachęcić do aktywnego korzystania.

Wiemy, że macie dużo obowiązków, dlatego akcja jest formą zabawy i nie wymaga z Waszej strony dużej aktywności ani skomplikowanych przygotowań.

Jak wziąć udział?
  1. Każdy z Was dostaje od nas informację o akcji, list do rodziców oraz najważniejsze – bilet powrotny do biblioteki.
  2. Na bilecie znajdują się ikonki – obrazki, które oznaczają kategorie książek. Na odwrocie biletu znajduje się legenda z wyjaśnieniem, jakie kategorie książek ilustrują, np. łapka – książka o zwierzakach, różdżka – książka o magii.
  3. Przyjdź do biblioteki z biletem i wypożycz książkę z wybranej kategorii (pomoże Ci w tym pani bibliotekarka).
  4. Po przeczytaniu i oddaniu książki do biblioteki bibliotekarka skreśli na bilecie odpowiednią ikonkę. Podczas każdej wizyty w bibliotece wypożyczasz książkę z kolejnej kategorii.
  5. Gdy przeczytasz już książki z każdej kategorii, czyli po skreśleniu przez panią wszystkich ikonek z całego biletu, otrzymasz nagrodę. 

Zapraszamy do niezwykłego świata literatury!

Oderwij się od komputera i cyfrowej rzeczywistości, daj się ponieść magii książek! 

Bibliotekarki


 

Szanowni Rodzice!

W bibliotece szkolnej w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Łękińsku  na co dzień zachęcamy Państwa dzieci do czytania. Wiemy jednak, jak dużo obowiązków mieli Państwo w ostatnim roku, więc nie proponujemy kolejnych zajęć on-line. Chcemy po prostu zachęcić Państwa do czytania dzieciom.

Każdy z nas zastanawia się, co może zrobić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku dobrą przyszłość, a obecnie – by we względnym spokoju przetrwać ten trudny czas. Odpowiedź jest prosta: czytać dzieciom książki.  A gdy są starsze, to czytać je razem z nimi.

Wspólne czytanie jest naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi. To czas, w którym dziecko jest blisko Państwa, czuje się bezpieczne, ważne i naprawdę Państwa słucha. Świat, który znamy, nasze zasady i poglądy, powstały m.in. w naszych domach, gdy rodzice lub dziadkowie czytali dzieciom bajki i legendy lub opowiadali historie.

Udowodniono, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności, więc to idealna odskocznia na trudne czasy.

Czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i wyobraźnię. Uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień w telefonach i szumu informacyjnego, na które dorastające pokolenie narażone jest jak żadne wcześniej.

Gdy dziecko jest starsze, wiedza i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie, umożliwiają tak ważne u nastolatków mówienie „nie”. Wreszcie, w skali całego życia, czytanie daje szczęście. Statystycznie ludzie czytający dla przyjemności są bardziej zadowoleni z życia, lepiej wykształceni, kreatywni, zajmują wyższe stanowiska i więcej zarabiają.

Jednocześnie dane są nieubłagane. Wynika z nich, że jeżeli dziecko nie wyniesie nawyku czytania z domu, to z reguły nie czyta dla przyjemności jako dorosły. Szkoła, biblioteka i rówieśnicy mogą pomagać rozwijać te zainteresowania, ale tworzy je z reguły rodzina. Jeżeli w Polsce ponad połowa dorosłych w ogóle nie czyta książek, to ponad połowa dzieci będzie miała bardzo utrudnione szanse na skorzystanie z powyższych atutów.

Wystarczy czytać kilkadziesiąt minut dziennie, by zbudować w dziecku nawyk, dać proste narzędzie, dzięki któremu będzie w stanie lepiej się rozwijać w samodzielnym życiu.

Serdecznie zapraszamy do czytania, współpracy z biblioteką i udziału w naszej zabawie „Bilet powrotny do biblioteki”.

Z wyrazami szacunku

Państwa szkolna biblioteka