Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Bilet powrotny do biblioteki, czyli akcja czytelnicza dla klas I-III

Drodzy uczniowie klas I-III!

Nadszedł czas, gdy po długiej przerwie powróciliście nareszcie w mury szkoły. Większość z Was nie mogła się już tego doczekać. I nic w tym dziwnego, bowiem uczniowie klas II podczas dotychczasowej edukacji szkolnej prawie tyle samo czasu uczyli się zdalnie, co stacjonarnie… Pierwszaki natomiast były w szkole raptem 2 miesiące!

Dlatego chcemy w pewnym sensie cofnąć się do początku roku i zachęcić Was, najmłodszych uczniów, do powrotu do naszej szkolnej biblioteki.

Dla Was właśnie przygotowana została szczególna akcja czytelnicza, która ma na celu  na nowo przywitać Was w bibliotece i zachęcić do aktywnego korzystania.

Wiemy, że macie dużo obowiązków, dlatego akcja jest formą zabawy i nie wymaga z Waszej strony dużej aktywności ani skomplikowanych przygotowań.

Jak wziąć udział?
  1. Każdy z Was dostaje od nas informację o akcji, list do rodziców oraz najważniejsze – bilet powrotny do biblioteki.
  2. Na bilecie znajdują się ikonki – obrazki, które oznaczają kategorie książek. Na odwrocie biletu znajduje się legenda z wyjaśnieniem, jakie kategorie książek ilustrują, np. łapka – książka o zwierzakach, różdżka – książka o magii.
  3. Przyjdź do biblioteki z biletem i wypożycz książkę z wybranej kategorii (pomoże Ci w tym pani bibliotekarka).
  4. Po przeczytaniu i oddaniu książki do biblioteki bibliotekarka skreśli na bilecie odpowiednią ikonkę. Podczas każdej wizyty w bibliotece wypożyczasz książkę z kolejnej kategorii.
  5. Gdy przeczytasz już książki z każdej kategorii, czyli po skreśleniu przez panią wszystkich ikonek z całego biletu, otrzymasz nagrodę. 

Zapraszamy do niezwykłego świata literatury!

Oderwij się od komputera i cyfrowej rzeczywistości, daj się ponieść magii książek! 

Bibliotekarki


 

Szanowni Rodzice!

W bibliotece szkolnej w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Łękińsku  na co dzień zachęcamy Państwa dzieci do czytania. Wiemy jednak, jak dużo obowiązków mieli Państwo w ostatnim roku, więc nie proponujemy kolejnych zajęć on-line. Chcemy po prostu zachęcić Państwa do czytania dzieciom.

Każdy z nas zastanawia się, co może zrobić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku dobrą przyszłość, a obecnie – by we względnym spokoju przetrwać ten trudny czas. Odpowiedź jest prosta: czytać dzieciom książki.  A gdy są starsze, to czytać je razem z nimi.

Wspólne czytanie jest naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi. To czas, w którym dziecko jest blisko Państwa, czuje się bezpieczne, ważne i naprawdę Państwa słucha. Świat, który znamy, nasze zasady i poglądy, powstały m.in. w naszych domach, gdy rodzice lub dziadkowie czytali dzieciom bajki i legendy lub opowiadali historie.

Udowodniono, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności, więc to idealna odskocznia na trudne czasy.

Czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i wyobraźnię. Uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień w telefonach i szumu informacyjnego, na które dorastające pokolenie narażone jest jak żadne wcześniej.

Gdy dziecko jest starsze, wiedza i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie, umożliwiają tak ważne u nastolatków mówienie „nie”. Wreszcie, w skali całego życia, czytanie daje szczęście. Statystycznie ludzie czytający dla przyjemności są bardziej zadowoleni z życia, lepiej wykształceni, kreatywni, zajmują wyższe stanowiska i więcej zarabiają.

Jednocześnie dane są nieubłagane. Wynika z nich, że jeżeli dziecko nie wyniesie nawyku czytania z domu, to z reguły nie czyta dla przyjemności jako dorosły. Szkoła, biblioteka i rówieśnicy mogą pomagać rozwijać te zainteresowania, ale tworzy je z reguły rodzina. Jeżeli w Polsce ponad połowa dorosłych w ogóle nie czyta książek, to ponad połowa dzieci będzie miała bardzo utrudnione szanse na skorzystanie z powyższych atutów.

Wystarczy czytać kilkadziesiąt minut dziennie, by zbudować w dziecku nawyk, dać proste narzędzie, dzięki któremu będzie w stanie lepiej się rozwijać w samodzielnym życiu.

Serdecznie zapraszamy do czytania, współpracy z biblioteką i udziału w naszej zabawie „Bilet powrotny do biblioteki”.

Z wyrazami szacunku

Państwa szkolna biblioteka