Czytamy z sercem
„Moc głośnego czytania to nie tylko tekst książki, to wspólny uśmiech i wzruszenie, to niepowtarzalny nastrój chwili.”
Jak co roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Głośnego Czytania, który przypada 29 września. Data ta nie jest przypadkowa, gdyż odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, jednej z najwybitniejszych polskich autorek piszących dla dzieci. Celem akcji było promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności płynącej z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej.
Tego samego dnia przypada także inne, równie ważne święto- Światowy Dzień Serca, poświęcony promocji zdrowego stylu życia i zapobieganiu chorobom układu krążenia. Chcąc nie tylko propagować wśród uczniów czytelnictwo – ze wszystkimi płynącymi z tego korzyściami – ale także dbając o poszerzenie wiedzy na temat serca, przyłączyliśmy się do czwartej edycji Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Czytamy z Sercem”.
W związku z tym podjęliśmy szereg działań, w które włączyli się uczniowie oraz nauczyciele biblioteki szkolnej i świetlicy oraz p. Natalia Perońska - nauczycielka przyrody, biologii i chemii.
Uczniowie klas trzecich wysłuchali przeczytanej głośno „Bajki o sercu” , dzięki której poznali jego głównego bohatera czyli Serce i jego niezbyt miłą przygodę. Następnie, dzięki pani Natalii, trzecioklasiści mieli okazję poznać budowę serca, jego funkcjonowanie oraz sposoby na zapobieganie chorobom układu krążenia. Duża atrakcją okazało się użycie przez dzieci modelu przedstawiającego serce wraz z płucami w kolorach czerwonym i niebieskim. Dołączona pompka i barwniki do symulacji krwi pozwoliły zobrazować rolę serca i tzw. mały obieg krwi.
Uczniowie klas czwartych uczestniczyli poprzez połączenie przez MS Teams w spotkaniu autorskim
z pisarzem Wojciechem Widłakiem wokół jego książki „Dwa serca anioła”.
Uczniowie klas ósmych wzięli udział w udostępnionym streamingowo spotkaniu z dr n. med. Tomaszem Orawczykiem (chirurgiem naczyniowym i flebologiem) i dr Szymonem Godawą (psychologiem) , na temat „Flebologia, czyli dlaczego żyły są ważne”.
Do akcji włączyli się również nauczyciele świetlicy szkolnej i uczniowie klas 1-3. Podczas zajęć świetlicowych wspólnie czytali książkę o emocjach oraz poznawali losy Gorgosia Wynalazcy. Nauczyciele uświadamiali uczniów, że czytanie to bardzo atrakcyjna forma spędzania czasu wolnego, wzbogaca nasze słownictwo oraz rozwija wyobraźnię.
Dodatkowym działaniem promującym akcję „Czytamy z Sercem”, które cieszyło się sporą popularnością, był udział w konkursie na zakładkę do książki „Bohater o wielkim sercu”. Etap szkolny już został rozstrzygnięty, natomiast nadal z niecierpliwością oczekujemy na werdykt jury na etapie ogólnopolskim.
Miejmy nadzieję , że wydarzenia, które miały miejsce w naszej szkole przyczynią się do promowania czytelnictwa, kształtowania umiejętności uważnego słuchania, poszerzenia wiedzy na temat serca – budowy organu oraz jakże istotnej profilaktyki chorób układu krążenia.