Dzieciństwo Bez Przemocy
Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Łękińsku włączyła się do Ogólnopolskiej Kampanii Dzieciństwo Bez Przemocy.
W jej ramach przystąpiliśmy do szeregu inicjatyw edukacyjnych, które miały na celu zwiększenie świadomości edukacyjnej, tj. wiedzy i umiejętności, które mogą ochronić przed przemocą.
Tuż przed oficjalnym rozpoczęciem akcji szkolni specjaliści PPP przeprowadzili cykl zajęć wśród uczniów klas 4-8 w związku z obchodami Dnia Bez Przemocy. Podczas tych zajęć uczniowie dyskutowali czym jest przemoc, hejt, demoralizacja oraz poznali język porozumienia bez przemocy (NVC). Następnie wzięli udział w szkolnych obchodach Dnia Zdrowia Psychicznego, którego celem było wskazanie różnych sposobów radzenia sobie ze stresem, trudnościami, a także wskazanie miejsc gdzie można uzyskać pomoc.
Z kolei wychowawcy i nauczyciele przeprowadzili wśród swoich uczniów specjalne zajęcia edukacyjne (lekcje online) przygotowane przez organizatorów kampanii, a także realizowali zajęcia według przygotowanych przez siebie scenariuszy.
Uczniowie brali udział w zajęciach o następującej tematyce:
- „Sieciakowa lekcja: Internet Mocy bez Przemocy!" – podczas zajęć uczniowie poznali drużynę Sieciaków i dowiedzieli się, jakie zagrożenia czyhają w internecie oraz jak zadbać
o bezpieczeństwo online (lekcja była oparta o fabułę książek o przygodach Sieciaków i treści
z serwisu edukacyjnego Sieciaki.pl.). - "DOPAMINA – jak budować dobre relacjach rówieśnicze?" - podczas zajęć uczniowie mieli okazję przyjrzeć się swoim relacjom, nauczyli się identyfikować i nazywać zachowania określone przez czerwone i zielone flagi (pozytywne/negatywne, toksyczne/zdrowe) poznali typy reakcji na negatywne zachowania, mieli okazję poćwiczyć w jaki sposób stawiać granice
w relacjach, oraz odkryć czym są dla nich dobre relacje. - "Z jakim tematem mogę się skontaktować z telefonem zaufania? – podczas zajęć uczniowie zostali zapoznani z tym, że w życiu każdego człowieka mogą pojawiać się trudności i naturalne jest sięganie po pomoc; uczniom została dostarczona o zasadach działania telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 oraz informacje przydatne w kontakcie z zespołem konsultanckim.
- Zachowania, które ranią – podczas zajęć uczniowie poznali przykłady zachowań, które ranią oraz sposoby się radzenia sobie z nimi.
- Przemoc? Dowiedz się jak reagować – podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się czy jest przemoc i jak na nią reagować.
- Przemoc rówieśnicza - pogadanka, dyskusja klasowa – podczas zajęć uczniowie rozmawiali na temat przemocy rówieśniczej, jej przyczyn i skutków.
Na zakończenie akcji najmłodsi uczniowie (klasy 1-3) wzięli udział w obchodach Dnia Życzliwości
i Pozdrowień (zajęcia w klasach prowadzone przez specjalistów oraz akcja Galaretka dla życzliwych specjalnie przygotowana przez nauczycieli).
Nauczyciele brali udział w różnego rodzaju webinarach i szkoleniach, np.
- Internet, a zachowania samobójcze młodzieży- zrozumieć, aby zapobiec."
- GADKI - 5 zasad bezpieczeństwa dla dzieci,
- Przemoc rówieśnicza: jak rozmawiać, rozpoznawać i skutecznie reagować.
- Szczęśliwe dzieciństwo to bezpieczne dzieciństwo – jak rozpoznawać i reagować na krzywdzenie dzieci.
- Przemoc rówieśnicza – jak jej zapobiegać w Twojej placówce?
- Przemoc seksualna a niepełnosprawność intelektualna i spektrum autyzmu. Profilaktyka.
- Rola szkolnych specjalistów w zapobieganiu zachowaniom samobójczym
Z kolei rodzice uczniów mieli możliwość wzięcia udziału w webinarach specjalnie dla nich przygotowanych. Poniżej prezentujemy tematykę webinarów dla rodziców.
- Zobacz dziecko – czynniki chroniące prawidłowy rozwój.
- Gadki – 5 zasad bezpieczeństwa dla dzieci
- Dziecko i tata – duet, który ma moc!
- Przemoc rówieśnicza (online i offline): jak rozmawiać, rozpoznawać i skutecznie reagować?
- Dojrzałość emocjonalna opiekunów a nadopiekuńczość.
Społeczność szkoły dziękuje wszystkim osobom, które zaangażowały się w realizację kampanii na terenie naszej szkoły!