Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Dzieciństwo naszych babć i dziadków

,,Dzieciństwo naszych babć i dziadków" to projekt realizowany w klasach IVa, IVB, V, VIa, VIII w ramach innowacji pedagogicznej ,,Czytanie jest super" przez Izabelę Marcinkowską, Marzenę Starostecką i Elżbietę Roczek.

22.01.2021r podczas lekcji języka polskiego odbyły się spotkania on-line  z babciami i dziadkami uczniów. Seniorzy chętnie opowiadali o swoim dzieciństwie, szkole, ulubionych książkach i zabawach. Uczniowie dowiedzieli się, jak funkcjonowały szkoły w latach 60, 70 ubiegłego wieku w Chorzenicach, Sulmierzycach, Łękińsku, Piotrkowie Trybunalskim, Wolicy, Faustynowie, Osinach. Z wielkim zdziwieniem słuchali opowieści o tym, że nie było darmowych obiadów, mleka, owoców i warzyw, a herbatę gotowali wyznaczeni rodzice, by dzieci mogły popić kanapki przyniesione z domu. Wyposażenie szkół i pomoce naukowe to tablica, kreda, mapy, globus, książki. Za brak pracy domowej dostawało się ,,łapę" lub zostawało ,,w kozie" tzn. po lekcjach, aby uzupełnić braki.

Ogromną radość seniorom w dzieciństwie sprawiały zabawy typu: w chowanego, gra w kapsle, w sklep, w lekarza, w piłkę. Całe popołudnia dzieci spędzały na powietrzu, chyba, że trzeba było pomóc rodzicom w gospodarstwie. Wakacje to czas żniw, więc dzieci również były zaangażowane w różne prace polowe. O wyjeździe na kolonie raczej nie było mowy. Mimo dodatkowych obowiązków, bardzo miło wspominają te trudne, pod względem materialnym, ale beztroskie czasy.

Spotkanie było również powiązane z Dniem Babci i Dziadka, więc wnuczki i wnukowie mogli złożyć życzenia. Uczniowie klas IV i V uczyli się pisania życzeń, a klasy VIa i VIII utrwaliły formę wywiadu.

Lekcje tego typu są bardzo ważne i przynoszą wiele korzyści. Młode pokolenie uświadamia sobie, że powinni doceniać to, co mają. Seniorzy zobaczyli, jak wygląda lekcja on-line i świetnie odnaleźli się w tej roli.

Chciałybyśmy serdecznie podziękować Gościom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Byli to: p. Bożena Rzeźnik, p. Barbara Kacperek, p. Krzysztof Para, p. Tomasz Misiak, p. Jolanta Skulimowska, p. Małgorzata Hejak, p. Marianna Zbies, p. Iwona Straszewska.

Korzystając z okazji jeszcze raz składamy serdeczne życzenia, przede wszystkim zdrowia i miłości najbliższych, naszym Gościom i wszystkim Babciom i Dziadkom.

Elżbieta Roczek