Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Klasa VII a w świecie „Balladyny”

Uczniowie klasy VII a, zainspirowani omawianą na lekcjach języka polskiego lekturą Juliusza Słowackiego, postanowili stworzyć własną wersję utworu. Natasza i Kuba napisali oparty na motywach dramatu scenariusz przedstawienia, który zatytułowali „Balladyna – prześmiewczy skrót”. Na zajęciach kółka polonistycznego rozpoczęły się próby.

6 maja odbyła się premiera. Zaproszeni goście, rodzice uczniów, nauczyciele oraz koledzy i koleżanki z młodszych klas, mogli zobaczyć współczesną wersję romantycznego dramatu, noszącą oczywiście (zgodnie z tytułem) cechy parodii. Bohaterowie posługiwali się młodzieżowym językiem, posiadali samochody, telefony i pistolety… Niektóre ich zachowania ocierały się o absurd, inne były zabawne, jednak sens i wydźwięk pozostał zgodny z oryginałem  – zło musi zostać ukarane, bowiem nie ma zbrodni bez kary.

W organizację włączyli się wszyscy uczniowie z klasy. Przygotowali kurtynę, wypożyczyli profesjonalną lampę, zorganizowali stroje, przynieśli z domów własne rekwizyty, wykonali dekoracje oraz plakat… Na gitarze zagrała i zaśpiewała koleżanka z Ukrainy, Milana. Wszystko to pozwoliło zbudować niezwykły nastrój grozy, tajemniczości, magii… I sprawiło, że widzowie z zaciekawieniem i w napięciu śledzili kolejne sceny. Młodzi aktorzy spisali się wspaniale i czuli wielką satysfakcję.

Spektakl  zrealizowany został również w ramach ogólnopolskiego programu e-Twinning, a dokładniej projektu „Bohater na żywo, który polega na tym, że uczniowie wybierają ulubione sceny z lektur szkolnych, odgrywają role bohaterów oraz uwieczniają je na zdjęciach lub filmikach.

Jesteśmy przekonani, że takie działania przynoszą wspaniałe korzyści – rozwijają kreatywność, twórcze myślenie, umiejętność współpracy w grupie. Ale przede wszystkim nieco oswajają trudne lektury szkolne, sprawiają, że ich zrozumienie jest o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze. Z pewnością każdy uczeń klasy zapamięta „Balladynę” na długie lata… I o to właśnie chodzi.

Marzena Starostecka