RELACJA Z V OGÓLNOPOLSKIEGO CZYTANIA JEŻYCJADY W NASZEJ SZKOLE
W marcu nasi uczniowie mieli okazję wziąć udział w V Ogólnopolskim Czytaniu "Jeżycjady", czyli serii humorystycznych i mądrych książek dla młodzieży i o młodzieży, napisanych przez poznańską pisarkę Małgorzatę Musierowicz. Seria liczy 23 pozycje wydawane od 1975 do 2018 roku. Nazwa wzięła się od poznańskiej dzielnicy „Jeżyce”, ponieważ akcja każdej z powieści rozgrywa się w tym właśnie miejscu. O czym jest „Jeżycjada”? O problemach każdej nastoletniej osoby… o miłości, nauce, rodzinie, o rozczarowaniu, szczęściu i smutku… Oraz o niezwykle ciepłej i kochającej rodzinie Borejków.
Choć „Jeżycjada” składa się z powieści przeznaczonych (z uwagi na poruszaną tematykę, a także objętość) dla młodzieży, w akcji wzięli udział zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie naszej szkoły. W każdym z tomów można bowiem znaleźć fragmenty dotyczące młodszych, napisane, jak to zwykle u Musierowicz, z humorem i dystansem.
Uczniowie klasy III a uczestniczyli w lekcji bibliotecznej, podczas której z zaciekawieniem słuchali fragmentów trzech książek: „Idy sierpniowej”, „Opium w rosole” i „Noelki”. Po czytaniu przyszedł czas na dyskusję o tym, czy życie dzieci dawniej i teraz różni się? Czy są jakieś wartości, które się nie zmieniają…? Na szczęście trzecioklasiści doszli do wniosku, że są pewne niezmienne wartości, a są to między innymi miłość, dobro, przyjaźń. Po lekcji dzieci chętnie wypożyczały kolejne części „Jeżycjady”.
Z kolei uczniowie klas IV-VIII, przebywający na nauce zdalnej, nagrywali czytane przez siebie fragmenty powieści.
W konkursie na najpiękniejsze odczytanie wzięli udział: Alicja Jarząbek (kl. IV a), Oliwia Kowalczyk, Paulina Stawska (kl. VI a), Amelia Witasik (kl. VI b), Dominik Stawski, Bartosz Kowalczyk (kl. VII a), Zofia Sujata (kl. VIII). Wszystkie wykonania i realizacje zasługują na pochwałę i wszyscy są wygranymi!
Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie. Mamy nadzieję, że daliście się zarazić „jeżycjadomanią”. ; ) I zapraszamy do udziału za rok!
Bibliotekarki